BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Dikkat edilmesi gereken öğeler: Ateşleme sistemi

İlk harekete geçme zorluklarına karşı ateşleme sisteminizi kontrol ettiriniz.

Kış aylarında otomobilinizin bakımını eksiksiz olarak yapmalısınız.

Araçlarda hava şartlarına göre yazlık ve kışlık olarak iki kez mutlaka bakım yapılması gerekir. Özellikle kış aylarında sürücülerin mutlaka araçlarına antifriz koymaları gerekmektedir. Antifriz koyulmadığı takdirde olası bir don olayı, araçlarda büyük hasara neden olur. Kış aylarında otomobilinizin bakımını eksiksiz olarak yapabilmeniz için aşağıda  bir kaç faydalı bilgi bulacaksınız.

Dikkat edilmesi gereken öğeler: Akü

Otomobilin bütün sistemlerinin güç kaynağı olan akü kış aylarının en çok baş ağrıtan parçasıdır. Çünkü akü kış aylarında farların, kaloriferlerin ve diğer elektrik ihtiyacı duyan sistemlerin çok çalışması nedeniyle daha fazla yük taşıdığı için özelliğini yitirebiliyor. Bu nedenle akünün voltaj ve şarj gücünü ölçmek gerekiyor. Akü kapağı açılarak saf suya ihtiyaç duyup duymadığını öğrenmek mümkün. Gerektiğinde biraz saf su ilave edilir.

Dikkat edilmesi gereken öğeler: Antifriz

Artık yaz ve kış sürekli kullanılması önerilen antifriz radyatör soğutma suyunun donma ve ısınma derecesini düzenleyen bir kimyasaldır.

Dikkat edilmesi gereken öğeler: Silecekler ve fıskiyeler

Yaz aylarında güneşin de etkisiyle deforme olan silecek lastikleri ve fıskiyeler çalıştırılarak kontrol edilmelidir. Eğer silecekler püskürtülen suyu iz bırakmadan temizliyorsa bir sorun yok demektir, ancak iz bırakıyorsa lastiklerinin değiştirilmesi gerekir. Fıskiyeler de püskürtme ve püskürtme yönünde bir sorun olup olmadığına göre ya temizlenmeli ya da ayarlanmalıdır. 

Dikkat edilmesi gereken öğeler: Farlar

Kışın erken kararan hava nedeniyle yaz aylarına göre farlar daha fazla kullanılır. Farlar, iyi bir görüş için gerek yükseklik gerekse yan açılar olarak kontrol edilmelidir. Bir sorun varsa gerekli ayarlar yapılmalı ve ampuller değiştirilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken öğeler: Lastikler

Otomobili ve dolayısıyla içindekileri yola bağlayan lastikler kış aylarında kilit rolü üstlenmektedir. Bu nedenle lastiklerin gözle ve ilgili cihazlarla diş derinliğinden yüzeyine kadar kontrolleri yapılmalıdır. Eğer lastikler kış koşullarında sorun çıkaracak gibi görünüyorsa mutlaka değiştirilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken öğeler: Frenler

Aracın güvenliğiyle ilgili bir önemli nokta da fren balataları. Bunlar kış öncesi kontrol edilmeli ve gerekiyorsa değiştirilmelidir.

Dikkat edilmesi gereken öğeler: Hava filitresi

Yanma odasına giden havanın süzgeci rolünü üstlenen hava filtresi yaz aylarında artan toz miktarıyla birlikte daha kısa ömürlü olabilir. Bu nedenle hava filtresi de kontrol edilerek gerekiyorsa değiştirilmeli ve yanmanın daha sağlıklı olması sağlanmalıdır.

Dikkat edilmesi gereken öğeler: Motor yağı

Aracın kalbi olan motorun verimli çalışabilmesi için çok önemli bir rol üstlenen motor yağının da kış başlamadan önce kontrolünde fayda var. Eğer yağ çubuğun üzerinde belirtilen sınırların altındaysa mutlaka ekleme yapılmalı ya da periyodik değişim kilometresi geldiyse yağ değiştirilmelidir.

Kış aylarında aracınızdan bunları eksik etmeyin

Kış güvenliği açısından taşıtınızda cep telefonu, battaniye, ilk yardım çantası, uyarı araçları, alet kutusu, akü şarj kablosu, çekme halatı, takoz, tekerlek zincirleri, el feneri, buz kazıyıcı, eldiven, uzun yolculuklar için bir paket mum, kuru gıda, su ve battaniye bulundurunuz.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK, BİLGİLERİNİZİ GÜNCELLEMEK VEYA AYRILMAK İÇİN:

Honda Plaza Ayışığı    Altunizade, Kısıklı Caddesi No:17 - 34662 ÜSKÜDAR / İSTANBUL    Tel: 0216 559 0 559    Fax: 0216 559 0 505 ayisigi.honda@ayisigi.com.tr

© 2016 Ayışığı | ANASAYFA | Honda Türkiye Web Sitesi |