ASIMO

Asimo Tasarımı

HRobotun boyutu insan yaşam ortamlarında rahatça hareket etmesine ve insanlara yakın olabilmesine olanak sağlayacak şekildeydi. Bu boyut robotun ışık ve kapı düğmelerine basabilmesine ve tezgâhlarda ve masada çalışabilmesine olanak vermekteydi. Gözleri bir insanın sandalyede otururkenki göz hizasına yerleştirilmişti. 130 cm’lik yükseklik iletişim kurmasını kolaylaştırmaktaydı. Honda, 130 cm ile bir yetişkin arasındaki bir yüksekliğin insan yaşam alanında çalışırken daha ideal olacağını düşündü.

Honda mühendisleri ASIMO’yu insanınkine çok benzeyen işleri yapmasına ve yürümesine yardım edecek 34 derecelik bir serbestlikte yaptılar. Bir derecelik serbestlik sağa ve sola veya yukarı ve aşağı hareket edebilme yeteneği demekti. Bu serbestlik dereceleri en iyi hareket ve esneklik için insan eklemleri gibi hareket etmekteydi. Güçlü bilgisayarlar ve vücudundaki 34 servo motorla birleştirilmiş hafif materyaller, magnezyum alaşımlı yapı gibi, ASIMO’ya kolayca hareket edebilmesi için yardım etmekte.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK, BİLGİLERİNİZİ GÜNCELLEMEK VEYA AYRILMAK İÇİN:

Honda Plaza Ayışığı    Altunizade, Kısıklı Caddesi No:17 - 34662 ÜSKÜDAR / İSTANBUL    Tel: 0216 559 0 559    Fax: 0216 559 0 505 ayisigi.honda@ayisigi.com.tr

© 2016 Ayışığı | ANASAYFA | Honda Türkiye Web Sitesi |