ASIMO

ASIMO’NUN ZEKA TEKNOLOJİSİ

Şu anki zekasına, gerçek zamana ayak uydurabilme teknolojisine kadar, sürekli talimatlar değişti ve ani manevralara kararlı cevaplar vermesi beklendi. Bu süre içinde ise ASIMO doğru hızı, manevrayı ve adımı bulana kadar sürekli yürüdü. Erken döneminde, düzgün yürüyüşü, dönüşü, hassas duruşu elde etmek için geçiş süresince farklı modeller kullanıldı. Bu dönemde kazanılan tecrübe iki farklı yürüyüş modelinin çıkmasına sebep oldu: Düzgün yürüyüş ve dönüşler. İleri iki ayaklı yürüme teknolojisi, ASIMO’nun sürekli yürümesini sağlayarak daha esnek bir yürüme şekline izin veriyor ve ani hareketlere karşı ASIMO’nun daha dengeli olmasını sağlıyor.

Güçlenmiş bacaklar, genişletilmiş bacak hareketi aralığı ve ASIMO’nun, hareketinin ortasında duraklama poziyonunu değiştirmesine imkan sağlayan yeni geliştirilmiş kontrol teknolojisi ASIMO’ya; yürüme, ileri ve geri geri koşma, tek ayak veya iki ayak üzerinde aralıksız zıplama yeteneği kazandırıyor. Bu kadar becerikli hareketlere sahip olmasının sonucu olarak ASIMO, değişken çevresel koşullara daha esnek bir uyum sağlama kabiliyeti kazandığı için, örneğin düzgün olmayan yüzeylerde dengesini kaybetmeden yürüyebiliyor.
ASIMO’nun zekâ teknolojisi

İnsanların jest ve mimiklerini yorumlama ve komutla bağımsız yürüyebilme yeteneğine sahip ASIMO’ya Honda zekâ teknolojisini ekledi. ASIMO’nun insanlarla diyalog kurabilme yeteneği son derece gelişti, yaklaşan insanları selamlayabilir, onları takip edebilir, onların belirttiği yönde hareket edebilir, yüzlerini hatırlayıp onlara isimleriyle hitap edebilir, görsel ve işitsel sensörlerin koordinasyonu sayesinde yüzleri ve sesleri eş zamanlı olarak fark eder ve aynı anda konuşan birden fazla kişinin konuşmalarını birbirinden ayırabilir. Dahası ASIMO, bir kişinin sonraki birkaç saniye içinde hangi yöne gideceğini tahmin eder ve o kişi ile çarpışmayacak şekilde kendi yönünü değştirebilir. ASIMO dünyanın bu derece geniş zekâ kapasitesine sahip ilk robotudur.

Tanıma teknolojisi sayesinde ileri iletişim yeteneği

1. Hareketli nesneleri algılama

Belirtilen bir yere hareket etme
Görsel bilgiye dayanarak, ASIMO konumlanmayı, bir elin hareketini duruş ve mimikleri algılayarak yorumlayabilir. Böylece, ASIMO sadece sesli komutlara değil, aynı zamanda doğal insan hareketlerine de tepki verebilir.

El hareketlerini el dalgaları ile tanır
Örneğin, ASIMO:
Belirtilen bir yeri hatırlar ve bu yöne hareket edebilir (duruş algılama)
El sıkışma teklif edildiğinde bir insanın elini sıkabilir.
El sallamaya el sallamayla karşılık verebilir (mimik algılama)

2. Çevre Algılama

Görsel verileri kullanarak, ASIMO engellerin konumunu algılayarak ve düşmeyi enleyerek yakın çevresini değerlendirebilir.
ASIMO özellikle;

: Bir kişinin sonraki birkaç saniye içinde hangi yöne gideceğini tahmin eder ve o kişi ile çarpışmayacak şekilde kendi yönünü değştirebilir.
: Duran nesneleri algılar ve etrafında hareket eder.

3. Sesleri Ayırt Etme

ASIMO’nun ses kaynağını algılama yeteneği geliştirilmiştir, ses ve gürültü arasındaki farkı algılayabilmektedir.

Örneğin, ASIMO:

: Adı çağrıldığında algılar ve yüzünü ses kaynağına döner.
: Konuşan insanın yüzüne bakar ve cevap verebilir.
: Düşen bir nesne gibi ani, garip sesleri algılar ve yüzüne o yöne döndürür.
: Yüzleri ve sesleri eş zamanlı olarak fark eder ve aynı anda konuşan birden fazla kişinin konuşmalarını birbirinden ayırabilir.

4. Yüz tanıma

Kayıtlı yüzleri ayırt eder.
ASIMO, kendisi ve diğer kişi hareket ederken bile yüzleri hatırlar.

Örneğin, ASIMO:
Önceden kaydedilen insan yüzlerini hatırlar, onları adlarıyla çağırır, mesaj iletir ve yönlendirir.
Yaklaşık on farklı insanı hatırlar.

AĞ ENTEGRASYONU

1-Kullanıcı ağı sistemi ile entegrasyon

ASIMO:
Kullanıcının müşteri bilgisi temel alarak fonksiyonları doğru bir şekilde çalıştırır.
Ziyaretçinin yüz resimleri ve mesajlarını ileterek personeli gelen ziyaretçilerden haberdar ederek ziyaretçileri karşılar. Ziyaretçileri önceden belirlenen bir konuma yönlendirir.

2-İnternet Bağlantısı

İnternet yoluyla bilgiye erişerek, ASIMO haber ve hava durumu sağlayıcısı olabilir, örneğin; insanların sorularına cevap verebilir.
Nesne Engeli Yeteneği
ASIMO tepsi üzerindeki bir nesneyi belirli bir yere götürebilir.

Tepsi Tutma

Kafasındaki göz kamera yoluyla bir insanın hareketini tespit ederek ve bileğindeki sensörleri kullanarak, ASIMO kişilerle birlikte hareket edebilir ve tepsiyi doğru bir şekilde alıp verebilir

Tepsiyle Yürüme

Tepsiyi taşırken, ASIMO tepsi üzerindeki nesnelerin dökülmesini engellemek için tüm vücudunu kullanabilir. Tepsi kaysa ve düşecek gibi bile olsa, ASIMO’nun bilek sensörleri ellerindeki ağırlık farkını algılar ve otomatik olarak tepsi düşmeden önce yürümeyi bırakır.

Tepsiyi masaya bırakma

Bileğindeki güç sensörleri tepsi masaya değerken bileklerindeki yükün hafiflemesini algıladığında, ASIMO tepsiyi masaya bırakır. Tepsiyi masaya bırakmak için tüm vücudunu kullanarak, ASIMO farklı yükseklikteki masalarda da çalışabilir.

El arabasını kullanma

Bir yük arabasını esnek bir şekilde tutarak ağır yükleri taşıyabilir.

Bir el arabasını serbestçe tutarak, ASIMO şimdi ağır nesneleri de taşıyabilir. ASIMO bileklerindeki güç sensörlerini kullanarak bir el arabasını itmek için gereken kol gücünü ayarlayarak el arabası ile arasındaki belirli mesafeyi koruyup el arabasını rahatça tutabilir. El arabasının hareketi bozulsa bile, ASIMO yavaşlayarak veya yön değiştirerek manevra yapmaya devam edebilir. Maksimum yük 10kg.

İşaret Dili

Kompleks parmak hareketleri gerektiren işaret dili ile konuşabilir.

Çok fonksiyonel, çeşitli parmaklı eller

Cam bardak kavrama, şişe kapağı açma, kağıt bardağı ezmeden içinden sıvı boşaltabilme.

ASIMO’nun boyutları ve ağırlığı

ASIMO’nun yüksekliği, evde yardım etmek ve yatağa bağlı veya tekerlekli sandalyeye mahkûm olmuş insanlara yardım etmek için idel ölçüdedir. ASIMO’nun boyutu aynı zamanda bir sandalyede veya yatakta oturan bir insana doğrudan bakarak doğal ve kolay bir iletişim kurmasını sağlar. ASIMO insanların bir şeye ulaşması, bir şeyi yakalaması, yerde ve kaldırımda yön bulması ve hatta merdivenlere çıkması gerektiği gerçek ortamlarda çalışmak için tasarlanmıştır. 130 cm’lik yüksekliği ile ASIMO bir insan ortamında çalışacak en ideal boyuttadır.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK, BİLGİLERİNİZİ GÜNCELLEMEK VEYA AYRILMAK İÇİN:

Honda Plaza Ayışığı    Altunizade, Kısıklı Caddesi No:17 - 34662 ÜSKÜDAR / İSTANBUL    Tel: 0216 559 0 559    Fax: 0216 559 0 505 ayisigi.honda@ayisigi.com.tr

© 2016 Ayışığı | ANASAYFA | Honda Türkiye Web Sitesi |