FCX CLARITY

Honda gelecek nesillerin mobilitenin keyfini sürmelerini sağlamak için çalışıyor ve yakıt hücreli araçlar, bu gayretlerin temel taşını oluşturuyor.

Hidrojen, gezegenimizin iyiliği için, enerjinin kullanılma biçimini değiştirecek güce sahiptir çünkü Hidrojen her yerden sağlanabilir.

Yakıt hücreli araç, elektrikli motoru çalıştırmak için elektrik üretir. Bu enerjiyi üretmek için kullandığı yakıt hidrojendir. Hidrojen doğada tek başına bulunmaz, ancak çıkarılabileceği birçok farklı maddenin bir bileşenini oluşturur. Bugün hidrojen ağırlıklı olarak doğal gazdan üretilmektedir, ancak güneş, rüzgar enerjisi ve hidroelektrik enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin kullanılmasıyla yapılacak elektroliz işlemiyle sudan da alınabilir. Hidrojen, denizaşırı taşıma gerektirmeyen veya dökülme riski olmayan, yenilenebilir ve düşük karbonlu enerji kaynaklarından elde edilebilecek bir enerji taşıyıcısıdır.

Öncelikle elektriği hidrojene mi çevirmeliyiz, yoksa doğrudan mı kullanmalıyız? Elektrikli araçla yakıt hücreli araç arasındaki fark nedir?

Elektrik hidrojen üretmek için yenilenebilir enerji kaynağından üretiliyorsa, ama sonra bu hidrojen bir yakıt hücresi içinde elektrik üretmek için kullanılıyorsa, neden araca enerji sağlamak için, doğrudan elektrik kullanılmıyor? Hidrojenin çıkarılması, sağlanması ve depolanmasıyla, yakıt hücreli aracın verimli elektrik kullanımı dışında önerdiği avantajlardan faydalanabiliriz. Hidrojen yakıt hücreli bir araç, kısa sürede yakıt ikmali yapabilir ve benzinle çalışan bir otomobilinkine eşit bir menzile sahip olabilir.

Hedef: fosil yakıtlarına bağlı olmayan sürdürülebilir enerjili bir toplum.

İdeal bir hidrojen döngüsünde, güneş, rüzgar, hidroelektrik ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak yapılan elektroliz işlemiyle sudan ayrıştırılan hidrojen, otomobillerde kullanılmak için elektrik üreten ve diğer enerji ihtiyaçlarını karşılayan yakıt hücrelerinde kullanılabilir. Bu işlemin yan ürünü olarak üretilen su, elektroliz yoluyla yeniden hidrojene dönüştürülmeden önce, ırmaklara ve okyanuslara döner. Böyle yenilenebilir, sudan suya bir enerji döngüsü gerçekleştirerek, günün birinde gerçekten sürdürülebilir enerji kaynakları yaratabilir, toplumu yenilenmeyen, karbon bazlı enerji kaynaklarından bağımlı olmaktan kurtarabiliriz.

Elektrikli araç konseptinin üstün ifadesi: Honda yakıt hücreli araç nasıl çalışır?

Bir yakıt hücreli araç, benzin deposu yerine, bir hidrojen deposuna sahiptir. Yakıt hücresinde, hidrojen atmosfer oksijeniyle birleşerek elektrik üretir. Yakıt hücresi, bir aküden çok, küçük bir elektrikli güç kaynağına benzer. Aracın motoruna enerji sağlamak için gereken elektrik, hidrojen ve atmosfer oksijeni kullanılarak araç içinde üretildiği için, bu işlem sırasında CO2 veya diğer kirleticiler yayılmaz. İşte bu, temiz performansta üstün bir yeniliktir—tek emisyon zararlı gazlar yerine, elektrik üretiminin bir yan ürünü olarak oluşan sudur. Kompakt ve etkili lityum iyon akü, frenleme ve tekrarlanan frenleme işlemlerindeki yavaşlama sırasında, üretilen elektriği depolar. Akü, araca enerji sağlamak için yakıt hücresi ile uyumlu bir şekilde çalışır.

Eğlence ve stili, otomobilin geleceğiyle bütünleştirmek

Yakıt hücreli araç, temiz performans konusunda en üstün üründür. Ancak Honda, otomobillerin aynı zamanda eğlenceli olması gerektiğine inanıyor – hem de hayallere ilham verecek kadar. Bu yüzden Honda yakıt hücreli bir araç geliştirmek için işe koyulduğunda, amaç üstün çevre performansının yanında, sürüş keyfiyle estetik bir zevk de getiren bir otomobil yapmaktı.

Geliştirme ekibi, tasarım yaklaşımını anlatması için “arınma/özgürleştirme” sözcüğünü seçti: önyargılardan ve genel varsayımlardan arınmış...

• Dünyayı çevresel yüklerden ve araçların kullanılabileceği alanların sınırlılığından arındırmak
• İnsanları özgürleştirerek, heyecan verici bir hız deneyimiyle konfor hissini ve araç kategorilerinin geride bırakan bir ferahlığın keyfini yaşamalarını sağlamak
• Otomobili özgürleştirerek form ve tasarım açısından geliştirmek

FCX Clarity adını nereden alıyor?

Honda, bu adı şirketin geleceğin güçlüklerine karşı net bir çözüm üretecek bir yakıt hücreli araç yaratarak, toplumun sürdürülebilir mobilite sağlamasını mümkün kıldığı fikrini ifade etmek için seçti.

Honda, kişisel mobilitede yepyeni bir çığır açıyor: FCX Clarity. Otomobilin geleceği değişmek üzere—üstelik bu değişim çok daha eğlenceli bir sürüş deneyimi sunacak.

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK, BİLGİLERİNİZİ GÜNCELLEMEK VEYA AYRILMAK İÇİN:

Honda Plaza Ayışığı    Altunizade, Kısıklı Caddesi No:17 - 34662 ÜSKÜDAR / İSTANBUL    Tel: 0216 559 0 559    Fax: 0216 559 0 505 ayisigi.honda@ayisigi.com.tr

© 2016 Ayışığı | ANASAYFA | Honda Türkiye Web Sitesi |