HYBRID TEKNOLOJİSİ

Günümüzde, üç farklı tip hybrid otomobil mevcuttur.

1) Elektrikli bir motorun gerektiğinde destek sağladığı benzinli bir motorun ana güç kaynağı olduğu Paralel Hybrid.

Benzinli motor ana güç kaynağı olarak çalışır. Sıfır dev/dak’dan itibaren azami tork sağlayan elektrikli motor, yakıt tüketiminin yüksek olduğu kalkış ve hızlanmalar esnasında benzinli motora destek olur. Bu hybrid tipinin çalışma mantığı mevcut bir araca bir elektrik motoru ve piller ilave edilmesidir.

 

2) Birleşik hybridler seri ve paralel tasarımların karakteristiklerini paylaşır. Elektrik motoru yalnızca düşük devirlerde kullanılırken, daha yüksek devirlerde benzinli motor ve elektrik motoru birlikte kullanılır. Elektrik motoru araca kalkışta ve düşük hızlarda güç sağlar. Hız arttıkça, gerekli gücü etkin biçimde sağlamak üzere, benzinli motor ve elektrik motoru birlikte çalışırlar. Bir güç ayırıcı ünite ve bir jeneratörü de kapsayan sistem, Paralel Hybrid sistemine göre daha karmaşıktır. Benzinli motorun jeneratöre de güç sağlaması gerekir.

 

3) Seri hybridler, elektrikli araçlar gibi, yalnızca elektrik motorları tarafından sağlanan güçle çalışırlar. Araç elektrik motorundan gelen güçle hareket eder. Benzinli motor yalnızca pilleri şarj eden jeneratöre güç sağlar. Araca güç sağlayan sistem elektrikli bir araçla tamamen aynıdır, fakat araçta bir de benzinli motor bulunduğundan, hybrid bir araç olarak kabul edilir.


Honda, benzinli motorun ana güç kaynağı olduğu, paralel hybrid tasarımı seçmiştir.Paralel hybrid tasarımı daha basit olduğundan, daha hafif imal edilebilmektedir.Düşük ağırlık araç performansını ve yakıt verimliliğini artırmaya yardımcı olur. Benzinli motor ana güç kaynağı olarak kullanıldığından, benzinli motor gücü ve elektrikli motor gücü, daha sportif ve keyifli bir sürüş deneyimi için, doğrudan tekerleklere aktarılabilmektedir.

Honda Hybrid Sistemi gücü, sürekli değişken bir şanzıman (CVT) kullanarak, geleneksel bir araçla aynı şekilde aktarır. [Honda IMA] IMA=Entegre Motor Desteği

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK, BİLGİLERİNİZİ GÜNCELLEMEK VEYA AYRILMAK İÇİN:

Honda Plaza Ayışığı    Altunizade, Kısıklı Caddesi No:17 - 34662 ÜSKÜDAR / İSTANBUL    Tel: 0216 559 0 559    Fax: 0216 559 0 505 ayisigi.honda@ayisigi.com.tr

© 2016 Ayışığı | ANASAYFA | Honda Türkiye Web Sitesi |