MEDYA

Yeni Civic HB 1.6 i-Dtec Dizel

Honda’nın "Earth Dreams Technology" motor serisinin ilk ürünü olan, 1.6 litrelik dizel motora sahip yeni Civic HB, İstanbul Fuar Merkezinde düzenlenen Best Car Show 2013’te ziyaretçilerini bekliyor.

Honda, Accord’dan sonra uzun süredir beklenen küçük hacimli dizel motorunu Civic HB modelinde sundu. Satışına başlanan yeni motor geçtiğimiz yıl İstanbul Auto Show Fuarında sunulmuştu. Honda’nın "Earth Dreams Technology" motor serisinin ilk ürünü olma özelliği taşıyan modelde 1.6 litrelik dizel motor seçeneği görev yapıyor. Honda Türkiye CEO’su Hideto Yamasaki "1970’li yıllardan bu yana ‘Çocuklarımız için Mavi bir Gökyüzü’ sloganıyla gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu amaçla mühendislerimiz, hem sürüş performansını hem de yakıt verimliliğini yüksek bir düzeye getirmek için çalışıyor. ‘Earth Dreams Technology’ felsefemiz bu fikirle doğdu. Bu yeni güç aktarım serileri, ilk olarak 1.6 litre i-DTEC dizel motorla Avrupa’da kullanılacak ve önümüzdeki yıllarda diğer Honda modellerinde de yer alacak" dedi.

Best Car Show,da ziyaretçilerini bekliyor

Uzun zamandır merakla beklenen dizel motor seçeneği sonunda Civic HB ile Türkiye’ye geldi. Bizde Otomobilden Dergisi ekibi olarak Honda Civic HB modelini İstanbul Fuar Merkezinde düzenlenen Best Car Show’da misafir edeceğiz. Araç hakkında detaylı bilgi almak ve yakından incelemek için II. salonda ziyaretçilerimizi bekliyoruz.

Yalıtım başarılı

Honda, Civic Hatchback modelinde yeni 1.6 litre i-DTEC dizel motor kullanıyor. Avrupa’da Honda’nın "Earth Dreams Technology" motor serisinin ilk ürünü olan bu motor, yüksek performansla (120 PS) düşük yakıt tüketimini bir arada sunuyor. Motorun başarısını sağlayan başlıca özellik, kullanılan hafif malzeme teknolojisi. Motor bloğunda alüminyum malzeme kullanılması motor ağırlığını 2.2-litre i-DTEC motora oranla 58 kg azaltarak sınıfının en hafif dizel motoru haline getiriyor. Bizimde Bodrum yollannda test etme imkanı bulduğumuz yeni Civic HB dizel, öncelikle tasanm açısından farklı görünmek isteyenler için iyi bir seçenek olacağa benziyor. İç mekanda orta konsolun sürücüye yönelik olması araca artı katan özellikler arasında. Yalıtım konusunda da bir hayli uğraşılan araç dizel sesini hissettirmiyor.

100 km’de 3.6 litre

Yüksek verimli kompakt turbo ve yeni geliştirilen emme manifoldu ile 1.6 litre i-DTEC motor, 4000 devirde 120 beygir güç ve 2000 devirde 300 Nm tork değerleriyle etkileyici bir performans sunuyor. Yüksek tork değeri araca alt devirlerde de gitme imkanı tanıyor. Yeni dizel Honda Civic HB’nin yakıt tasarrufu da oldukça etkileyici. Motorun ileri teknolojisinden elde edilen yüksek verimliliğine start&stop gibi diğer çevreci teknolojilerin birleştirilmesi ile yeni Civic, 100 kilometrede fabrika verisi olarak 3.6 litre yakıt tüketiyor. Bizim Bodrum yollannda kullanımımızla yol bilgisayanna yansıyan tüketim değeri 5 litre. Bu sonuca zaman zaman tempolu sürüşte büyük etki sağladı. Earth Dreams Technology motor serisinin ilk ürünü olan bu motor, sportif bir sürşün yanında ekonomiyi de vaat eden modeller arasında yerini alıyor. Yeni Honda Civic HB dizel fiyatı ise 61 bin liradan başlıyor.

Kaynak: Otomobilden Dergisi / 15-30 Mayıs 2013 / Sayı:156

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLMAK, BİLGİLERİNİZİ GÜNCELLEMEK VEYA AYRILMAK İÇİN:

Honda Plaza Ayışığı    Altunizade, Kısıklı Caddesi No:17 - 34662 ÜSKÜDAR / İSTANBUL    Tel: 0216 559 0 559    Fax: 0216 559 0 505 ayisigi.honda@ayisigi.com.tr

© 2016 Ayışığı | ANASAYFA | Honda Türkiye Web Sitesi |